f NOSTALGIA Izabela Opoń - AT Art
Menu AT art Szukaj

NOSTALGIA

Nostalgia, malarstwo, obraz wykonany techniką olej na płótnie, wymiary pracy : 54X65cm, 2025, styl pracy – surrealizm, realizm magiczny,kolorystyka dominująca : zielony, odcienie brązu, biały

Obraz przedstawia oniryczne wnętrze utrzymane w chłodnej, zielonej tonacji, w którym dominuje atmosfera tajemnicy i niepokoju. Przez otwarte okno do środka wlewa się eteryczna, biała mgła, wijąca się jak szept przeszłości, z którego wyłania się bezcielesna twarz. Półprzezroczyste zasłony, poruszone niewidzialnym podmuchem, wprowadzają dynamiczny ruch do kompozycji, kontrastując z surowym, niemal sakralnym spokojem wnętrza. Przefiltrowane przez niebieskie witraże światło potęguje surrealistyczny charakter sceny, sugerując obecność zjawisk nadprzyrodzonych lub metafizycznych.

– opis asygnacji tj w którym miejscu  i jak podpisana: prawy dolny róg, autorski podpis Opoń

– co było inspiracją dla jego powstania: Obraz inspirowany jest tajemniczością i ulotnością wspomnień, granicą między rzeczywistością a snem. Stare, zielone wnętrze symbolizuje upływ czasu, historię zapisującą się w przestrzeni, a przenikająca przez okna mgła to metafora tego, co niematerialne – emocji, pamięci, ducha przeszłości. Wyłaniająca się z mgły twarz kobiety dodaje kompozycji enigmatycznego charakteru, będąc echem dawnych uczuć, nieuchwytnym wspomnieniem lub istotą zawieszoną między światami. Obraz skłania do refleksji nad przemijaniem, tajemnicą ludzkiej obecności i tym, co ukryte poza granicami postrzegania.

– co wyraża/przedstawia? Obraz wyraża tajemniczość, ulotność wspomnień i przenikanie się światów. Stare wnętrze symbolizuje przeszłość, mgła – to, co nieuchwytne, a wyłaniająca się twarz kobiety może być echem wspomnień, tęsknoty lub ukrytych emocji. Dzieło skłania do refleksji nad przemijaniem i tajemnicą istnienia.

Dlaczego warto nabyć to dzieło . Obraz emanuje tajemniczością i głębią emocjonalną, tworząc atmosferę refleksji i nostalgii. Jego symbolika pobudza wyobraźnię, a połączenie mgły, światła nadaje wnętrzu wyjątkowy, intrygujący charakter. To dzieło, które przyciąga wzrok i skłania do zadumy nad pamięcią, przemijaniem i tym, co niewidzialne.

W jakich wnętrzach może dobrze się prezentować lub dla jakich osób może być przeznaczone?

Minimalistyczne wnętrza w chłodnej palecie (biel, szarość, zgaszona zieleń), nowoczesne lofty z surowym betonem i stalą, eklektyczne gabinety lub biblioteki z drewnem i antykami, sypialnie w stylu soft minimal lub japandi, strefy relaksu w butikowych hotelach i spa, foyer lub korytarze w galeriach sztuki, salony z artystycznym, konceptualnym wystrojem, przestrzenie ekspozycyjne w muzeach lub instytucjach kultury

 Inspiracja do powstania dzieła była senna wizja, mgły o poranku

Inne prace tego artysty Zobacz wszystkie prace artysty