RYSZARD GRODNICKI – dr hab. sztuki, artysta malarz, członek ZPAP
Urodził się w Gdańsku w 1947 r. W latach 1971 – 1976 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku (obecnie ASP) w katedrze prof. Władysława Jackiewicza. W 1978 r. rozpoczął pracę dydaktyczną w Katedrze Rysunku, Malarstwa i Rzeźby Wydziału Architektury w Politechnice Gdańskiej jako asystent, a od roku 1988 jako adiunkt w tejże katedrze. W roku 2000 uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego. Od roku 1976 bierze udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych, krajowych i zagranicznych, takich jak : Studio Mac Mahoń- Paryż, Francja; Scorpion- galeries , Hamburg, Niemcy; Międzynarodowe Biennale Grafiki, Kraków ; XXXI Festiwal Sztuk Plastycznych “Prezentacje”, Sopot; XXI Ogólnopolska Wystawa Malarstwa “Bielska Jesień”; XII Festiwal Polskiego Malarstwa Współczesnego, Szczecin; Ogólnopolska wystawa im. J. Spychalskiego, Poznań; Salon d’hiver, Lyon, Francja; Annexe Mairei du 5 Sant Jean, Francja; Salon Wiosenny (SBI), Societe Lyonaise des Beaux Arts, Francja; Wystawa malarstwa, Hamburg; Muzeum Narodowe- Pałac Opatów w Gdańsku Oliwie; XVII Festiwal Polskiego Malarstwa Współczesnego, Szczecin; I Triennale Sztuki Pomorskiej, PGS, Sopot ; II Triennale Sztuki Pomorskiej, PGS, Sopot /finalista/;V Międzynarodowe Biennale Obrazu Quadro-Art, Łódź. W strefie koloru,ZPAP Gdańsk
O sztuce Artysty pisano :
…Są to prace pełne niedopowiedzeń i ulotności, dalekie od gotowych sformułowań, czy nawet tylko refleksji możliwych do jednorazowego sprecyzowania, pozostawiają zatem każdemu odbiorcy możliwość kontynuowania tematu we własnej wyobraźni i według własnego gustu – realizując niejako założenie, że prawdziwe piękno, czy prawdziwa wartość może być odkryta tylko przez tego, kto w swym umyśle dopełnił niedopełnione.
prof. Zdzisław Brodowicz 1987,fragment recenzji z działalności artystycznej R.G.
…Dla malarza/Ryszard Grodnicki/,głównym imperatywem staje się dążenie do poznania istoty materii; obraz dla niego to materia plus technika, stąd też bierze się dostrzegalny a osiągalny tylko przez nielicznych mistrzów, indywidualizm warsztatowy.
Cezary Bryła, 1992,fragment wstępu do wystawy indywidualnej R.G
…Twórczość Grodnickiego, nie tracąc kontaktu ze światem, wywołuje silne, drażniące skojarzenia intelektualne, niemal boleśnie stawiając aktualne pytania, okazują się systemem par exelence malarskim, świat zostaje w niej sprowadzony do działania wyrażonego środkami plastycznymi. Trudno powiedzieć czy intuicja malarska stanowi o głębokości wizji filozoficznej.
Ryszard Nakonieczny,1973, fragment wstępu do wystawy indywidualnej R.G
…Pamiętam powstawanie wielu z tych obrazów, każdego w kilku czy nawet kilkunastu wcieleniach i przyznaję, że często nie mogłem Mu darować tych nieustannie wprowadzanych zmian. Gdyby na Jego miejscu był inny malarz, o innym temperamencie twórczym, zrobiłby przynajmniej po kilka płócien z każdego z tych obrazów. Ale właśnie tu dotykam cechy najbardziej , moim zdaniem, charakterystycznej i wartościowej tego malarza-jest nią to, że proces poszukiwania – a zatem dążenie do doskonałości, jest dla niego zawsze ważniejszy od rezultatu – czyli samej doskonałości.
prof. Zdzisław Brodowicz,1988,przedmowa do wystawy indywidualnej R.G